Piekarnia Drzewiańska

Piekarnia Drzewiańska

Piekarnia Drzewiańska jest firmą rodzinną, z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Przedsiębiorstwo zostało założone przez dziadka Wacława Chodkowskiego w roku 1971 w miejscowości Drzewiany, skąd pochodzi nazwa naszej Piekarni. W Drzewianach wszystkie chleby dziadek wypiekał samodzielnie, sprzedawała jego teściowa Marianna.

Dość szybko pieczywo zdobyło lokalne uznanie mieszkańców, a także wkrótce pieczywem zachwycił się ówczesny dygnitarz - Edward Gierek który na obchody Dożynek w Koszalinie zażyczył sobie wypieki właśnie z małej Piekarni Drzewiańskiej. Zamówienie dotyczyło ponad 90 bochnów chleba 7 kilogramowych przez co specjalnie na tę okazję trzeba było powiększyć drzwi pieca.

Po tym wydarzeniu w 1976 roku Piekarnia na zaproszenie władz koszalińskich zmieniła lokalizację przy ul. Armii Czerwonej 7 (dziś Piłsudskiego). Nazwa piekarni pozostała, tak jak i miłość do wypieków, a klienci skuszeni zapachem z piekarni ustawiali się w długich kolejkach po pieczywo. Jak się okazało, nie była to ostatnia przeprowadzka piekarni, gdyż po kilku latach budynek został zburzony, a „Piekarnia Drzewiańska” przeniosła się na ulicę Zwycięstwa. Obecnie nasze wypieki można kupić także w punkcie otwartym w 2013 roku przy ul. Młyńskiej.